UWAGA KONKURS!

W uznaniu zasług Mikołaja Kopernika dla nauki, w 550. rocznicę urodzin wybitnego astronoma, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Mikołaj Kopernik (ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. przed 21 maja 1543 we Fromborku) to twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim

Mikołaj Kopernik to nie tylko wybitny astronom ale także: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się również matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem.

Mając powyższe na uwadze, Gminna Biblioteka Publiczna w Lądku wraz z ciążeńską filią, zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych z klas IV – VI, z terenu naszej gminy, konkurs literacko – plastyczny PAN MIKOŁAJ KOPERNIK.

Zachęcamy do zapoznania się z postacią Mikołaja Kopernika oraz z twórczością o Mikołaju Koperniku – dla laureatów przewidziano nagrody!

X
Skip to content